Question:

An electromagnetic wave of frequency 3 GHz enters a dielectric medium of relative electric permittivity 2.25 from vacuum. The wavelength of this wave in that medium will be ________ × 10−2 cm.

Show Hint

Frequency never changes when a wave enters a different medium; only speed and wavelength change.
Updated On: Jan 31, 2026
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 667

Solution and Explanation

Step 1: Refractive index $n = \sqrt{\varepsilon_r \mu_r}$. Assuming non-magnetic medium, $n = \sqrt{2.25} = 1.5$.
Step 2: Speed in medium $v = c/n = (3 \times 10^8)/1.5 = 2 \times 10^8 \text{ m/s}$.
Step 3: Wavelength $\lambda = v/f = (2 \times 10^8)/(3 \times 10^9) = \frac{2}{30} \text{ m} = 0.0667 \text{ m}$.
Step 4: $0.0667 \text{ m} = 6.67 \text{ cm} = 667 \times 10^{-2} \text{ cm}$.
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Electromagnetic waves

View More Questions