Write the cell reaction and calculate the e.m.f. of the following cell at 298 K: \[ \text{Sn}(s) \mid \text{Sn}^{2+} (\text{0.004 M}) \parallel \text{H}^+ (\text{0.02 M}) \mid \text{H}_2 (\text{1 Bar}) \mid \text{Pt}(s) \] (Given: \( E^\circ_{\text{Sn}^{2+}/\text{Sn}} = -0.14 \, \text{V}, E^\circ_{\text{H}^+/\text{H}_2} = 0.00 \, \text{V} \))
The cell reaction is written as: \[ \text{Sn}(s) \mid \text{Sn}^{2+} (\text{0.004 M}) \parallel \text{H}^+ (\text{0.02 M}) \mid \text{H}_2 (\text{1 Bar}) \mid \text{Pt}(s) \] The cell potential \(E_{\text{cell}}\) can be calculated using the Nernst equation: \[ E_{\text{cell}} = E^\circ_{\text{cell}} - \frac{0.0591}{n} \log \frac{[\text{products}]}{[\text{reactants}]} \] Where: - \(E^\circ_{\text{cell}} = E^\circ_{\text{cathode}} - E^\circ_{\text{anode}}\), - \(E^\circ_{\text{cathode}} = E^\circ_{\text{H}^+/\text{H}_2} = 0.00 \, \text{V}\), - \(E^\circ_{\text{anode}} = E^\circ_{\text{Sn}^{2+}/\text{Sn}} = -0.14 \, \text{V}\), - \(n = 2\) (since the reaction involves the transfer of 2 electrons). Now, calculate the cell potential: \[ E_{\text{cell}} = 0.00 - (-0.14) - \frac{0.0591}{2} \log \frac{[\text{H}^+]^2}{[\text{Sn}^{2+}]} \] Substitute the given concentrations: \[ E_{\text{cell}} = 0.14 - \frac{0.0591}{2} \log \frac{(0.02)^2}{0.004} \] Simplifying the logarithmic term: \[ E_{\text{cell}} = 0.14 - \frac{0.0591}{2} \log \frac{0.0004}{0.004} \] \[ E_{\text{cell}} = 0.14 - \frac{0.0591}{2} \log 0.1 \] Since \(\log 0.1 = -1\): \[ E_{\text{cell}} = 0.14 - \frac{0.0591}{2} (-1) \] \[ E_{\text{cell}} = 0.14 + 0.02955 \] \[ E_{\text{cell}} = 0.16955 \, \text{V} \] Thus, the e.m.f. of the cell is 0.170 V.


Electricity is passed through an acidic solution of Cu$^{2+}$ till all the Cu$^{2+}$ was exhausted, leading to the deposition of 300 mg of Cu metal. However, a current of 600 mA was continued to pass through the same solution for another 28 minutes by keeping the total volume of the solution fixed at 200 mL. The total volume of oxygen evolved at STP during the entire process is ___ mL. (Nearest integer)
Given:
$\mathrm{Cu^{2+} + 2e^- \rightarrow Cu(s)}$
$\mathrm{O_2 + 4H^+ + 4e^- \rightarrow 2H_2O}$
Faraday constant = 96500 C mol$^{-1}$
Molar volume at STP = 22.4 L