• EMF induced by a conductor moving perpendicular to magnetic field: $ \mathcal{E} = B \cdot l \cdot v $.
• Convert train speed: $198$ km/h = $198 \times \frac{1000}{3600}$ m/s = $55$ m/s.
• Rail separation $l = 1.2$ m, vertical magnetic field $B = 0.25 \times 10^{-4}$ T.
• Compute: $ \mathcal{E} = 0.25 \times 10^{-4} \times 1.2 \times 55 = 1.65 \times 10^{-3}$ V. Wait, careful: units → multiply properly: $B l v = 0.25 \times 10^{-4} \cdot 1.2 \cdot 55 = 1.65 \times 10^{-3}$ V = 1.95 mV.
• Hence, the induced emf = 1.95 mV.