The angular momentum is related to the applied torque by the equation: \[ L = L_0 + \tau t \] Where: - \( L_0 = 2 \, {kg} \cdot {m}^2 \, {s}^{-1} \) is the initial angular momentum, - \( \tau = 10 \, {Nm} \) is the applied torque, - \( t = 4 \, {s} \) is the time for the torque application.
Substituting the values: \[ L = 2 + (10 \times 4) = 2 + 40 = 42 \, {kg} \cdot {m}^2 \, {s}^{-1} \] Final Answer: 42 kg m\(^2\) s\(^{-1}\)
Which of the following are ambident nucleophiles?
[A.] CN$^{\,-}$
[B.] CH$_{3}$COO$^{\,-}$
[C.] NO$_{2}^{\,-}$
[D.] CH$_{3}$O$^{\,-}$
[E.] NH$_{3}$
Identify the anomers from the following.

The standard Gibbs free energy change \( \Delta G^\circ \) of a cell reaction is \(-301 { kJ/mol}\). What is \( E^\circ \) in volts?
(Given: \( F = 96500 { C/mol}\), \( n = 2 \))