
List-I | List-II | ||
| (P) | At t=0.2s, the magnitude of induced emf in volt | (1) | 0.08 |
| (Q) | At t=0.2s, the magnitude of magnetic force in N | (2) | 0.14 |
| (R) | At t=0.2s, the power dissipated at heat in watt | (3) | 1.20 |
| (S) | The magnitude terminal velocity of the rod in ms\(^{-1}\) | (4) | 0.12 |
| (5) | 2.00 |
| P | Q | R | S |
| 4 | 3 | 2 | 1 |
| P | Q | R | S |
| 2 | 1 | 3 | 4 |
| P | Q | R | S |
| 3 | 4 | 2 | 5 |
| P | Q | R | S |
| 4 | 3 | 1 | 2 |
magnetic force = i ℓ ℓ B = 0.12 N And power dissipated = 0.144 W Also, Terminal velocity = 2 m/s
The correct answer is (C): (P)3 (Q)4 (R)2 (S)5

Let $ P(x_1, y_1) $ and $ Q(x_2, y_2) $ be two distinct points on the ellipse $$ \frac{x^2}{9} + \frac{y^2}{4} = 1 $$ such that $ y_1 > 0 $, and $ y_2 > 0 $. Let $ C $ denote the circle $ x^2 + y^2 = 9 $, and $ M $ be the point $ (3, 0) $. Suppose the line $ x = x_1 $ intersects $ C $ at $ R $, and the line $ x = x_2 $ intersects $ C $ at $ S $, such that the $ y $-coordinates of $ R $ and $ S $ are positive. Let $ \angle ROM = \frac{\pi}{6} $ and $ \angle SOM = \frac{\pi}{3} $, where $ O $ denotes the origin $ (0, 0) $. Let $ |XY| $ denote the length of the line segment $ XY $. Then which of the following statements is (are) TRUE?
The term used by scientists to describe the entire range of light that exists is the electrostatic spectrum. Light is a wave of alternating electric and magnetic fields. The propagation of light doesn't vary from waves crossing an ocean. Like any other wave, light also has a few fundamental properties that describe it. One is its frequency. The frequency is measured in Hz, which counts the number of waves that pass by a point in one second.
The electromagnetic waves that your eyes detect are visible light and oscillate between 400 and 790 terahertz (THz). That’s several hundred trillion times a second.