Side of the given cubical ice box, s = 30 cm = 0.3 m
Thickness of the ice box, l = 5.0 cm = 0.05 m
Mass of ice kept in the ice box, m = 4 kg
Time gap, t = 6 h = 6 × 60 × 60 s
Outside temperature, T = 45°C
Coefficient of thermal conductivity of thermacole, K = 0.01 J s–1 m–1 K–1
Heat of fusion of water, L = 335 × 103 J kg–1
Let m’ be the total amount of ice that melts in 6 h.
The amount of heat lost by the food:
θ = \(\frac{KA(T - 0)t}{I}\)
Where,
A = Surface area of the box = 6s2 = 6 × (0.3)2 = 0.54 m3
θ = \(\frac{0.01 \times 0.54 \times (45) \times 6 \times 60 \times 60}{0.05}\) = 104976 J
But θ = m'L
m' = θ/L
= \(\frac{104976}{335}\) x 103 = 0.313 kg
Mass of ice left = 4 – 0.313 = 3.687 kg
Hence, the amount of ice remaining after 6h is 3.687 kg.
Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
It is defined as the movement of heat across the border of the system due to a difference in temperature between system and its surroundings.
Heat can travel from one place to another in several ways. The different modes of heat transfer include:
