Mass of our galaxy Milky Way, M = 2.5 × 1011
solar mass Solar mass = Mass of Sun = 2.0 × 1036 kg
Mass of our galaxy, M = 2.5 × 1011 × 2 × 1036 = 5 ×1041 kg
Diameter of Milky Way, d = 105 ly
7 Radius of Milky Way, r = 5 × 104 ly
1 ly = 9.46 × 1015 m
∴ r = 5 × 104 × 9.46 × 1015
= 4.73 ×1020 m
Since a star revolves around the galactic centre of the Milky Way, its time period is given by the relation:
\(T = (\frac{4π^2 \,r^3 }{ GM})^{\frac{1}{2}}\)
\(= (\frac{4 × (3.14)^2 × (4.73)^3 × 10^{60} }{6.67 ×10 ^{-11 }× 5 × 10^{41}}) ^{\frac{1}{2}} =\frac{ 39.48 × 105.82 ×10^{30} }{33.35 }) ^{\frac{1}{2}}\)
\(=(125.27 × 10^{30} )^{\frac{1}{2}} = 1.12 × 10^{16}\) s
1 year = 365 x 324 x 60x60 s
\(1s = \frac{1}{365 ×324 × 60×60}\) year
\(∴ 1.12 × 10^{16}s = \frac{1.12 × 10^{16} }{365 × 324 × 60×60}\)
\(= 3.55× 10 ^8 \) years
Net gravitational force at the center of a square is found to be \( F_1 \) when four particles having masses \( M, 2M, 3M \) and \( 4M \) are placed at the four corners of the square as shown in figure, and it is \( F_2 \) when the positions of \( 3M \) and \( 4M \) are interchanged. The ratio \( \dfrac{F_1}{F_2} = \dfrac{\alpha}{\sqrt{5}} \). The value of \( \alpha \) is 

Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
Gravitational force is a central force that depends only on the position of the test mass from the source mass and always acts along the line joining the centers of the two masses.
According to Newton’s law of gravitation, “Every particle in the universe attracts every other particle with a force whose magnitude is,
By combining equations (1) and (2) we get,
F ∝ M1M2/r2
F = G × [M1M2]/r2 . . . . (7)
Or, f(r) = GM1M2/r2 [f(r)is a variable, Non-contact, and conservative force]