A surrogate liquid hydrocarbon fuel, approximated as \( \mathrm{C}_{10}\mathrm{H}_{12} \), is burned with dry air (79% \( \mathrm{N_2} \) and 21% \( \mathrm{O_2} \) by volume). How many moles of dry air are required for the stoichiometric combustion of 1 mole of this fuel at atmospheric conditions?
Step 1: Stoichiometric \( \mathrm{O_2} \) requirement for \( \mathrm{C_xH_y} \).
For complete combustion to \( \mathrm{CO_2} \) and \( \mathrm{H_2O} \): \[ \mathrm{C_xH_y} + \Big(x+\frac{y}{4}\Big)\mathrm{O_2} \rightarrow x\,\mathrm{CO_2} + \frac{y}{2}\,\mathrm{H_2O}. \] Here \(x = 10,\; y = 12 \;\Rightarrow\; \mathrm{O_2}\ \text{ required} = 10 + \tfrac{12}{4} = 10 + 3 = 13 \ \text{mol}\).
Step 2: Convert \( \mathrm{O_2} \) moles to moles of dry air.
Dry air contains 21% \( \mathrm{O_2} \) by volume (mole). \[ n_{\text{air}}=\frac{n_{\mathrm{O_2}}}{0.21}=\frac{13}{0.21}=61.9048\ldots \approx 61.9\ \text{mol}. \]
\[\boxed{61.9\ \text{mol of dry air per mol fuel}}\]
A gaseous fuel mixture comprising 3 moles of methane and 2 moles of ammonia is combusted in \( X \) moles of pure oxygen in stoichiometric amount. Assuming complete combustion, with only \( {CO}_2 \), \( {H}_2{O} \), and \( {N}_2 \) in the product gases, the value of \( X \) is ____________. \[ 3 \, {CH}_4 + 2 \, {NH}_3 + X \, {O}_2 \rightarrow {Products (CO}_2, \, {H}_2{O}, \, {N}_2{)} \]
An ideal two-stage rocket has identical specific impulse and structural coefficient for its two stages. For an optimized rocket, the two stages have identical payload ratio as well. The payload is 2 tons and the initial mass of the rocket is 200 tons. The mass of the second stage of the rocket (including the final payload mass) is ___________ tons.