Step 1: Calculating moles of aniline.
Molar mass of aniline = 93 g mol−1
\[
\text{Moles of aniline} = \frac{9.3}{93} = 0.1 \text{ mol}
\]
Step 2: Stoichiometry of the reaction.
1 mole of aniline produces 1 mole of acetanilide.
Molar mass of acetanilide = 135 g mol−1.
Step 3: Theoretical yield of acetanilide.
\[
\text{Theoretical yield} = 0.1 \times 135 = 13.5 \text{ g}
\]
Step 4: Percentage yield calculation.
\[
\text{Percentage yield} = \frac{11}{13.5} \times 100 = 81.5
\]