8 × 106 m from the centre of the Earth
Velocity of the rocket, v = 5 km/s = 5 × 103 m/s
Mass of the Earth, me=6.0 ×1024 kg
Radius of the Earth, Re=6.4 ×106 m
Height reached by rocket mass, m = h
At the surface of the Earth,
Total energy of the rocket = Kinetic energy + Potential energy
\(=\frac{1}{2}mv^2+(\frac{-GM_em}{R_e})\)
At highest point h,
v=0
and, potential energy=-\(\frac{NM_em}{R_e+h}\)
Total energy of the rocket \(=0+(\frac{-GM_em}{R_e+h})=\frac{GM_em}{R_e+H}\)
From the law of conservation of energy, we have
Total energy of the rocket at the Earth’s surface = Total energy at height h
\(\frac{1}{2}mv^2+(\frac{-GM_em}{R_e})=-\frac{GM_em}{R_e+h}\)
\(\frac{1}{2}v^2=GM_e(\frac{1}{R_e}-\frac{1}{R_e+h)}\)
\(=GM_e(\frac{R_e+h-R_e}{R_e(R_e+h)})\)
\(\frac{1}{2}×v^2=\frac{GM_eh}{R_e(R_e+h)}\)× \(\frac{R_e}{R_e}\)
\(\frac{1}{2}×v^2=\frac{gh_eh}{R_e+h}\)
Where g= \(\frac{GM}{R_e^2}\) =9.8 m/s^2( Acceleration due to gravity on the Earth's surface)
∴ v2(Re+h)=2gReh
v2Re=h=(2gRe-v2 )
\(h=\frac{R_ev^2}{2gR_e-v^2}\)
\(=\frac{6.4×10^6×(5×10^3)^2}{2×9.8×6.4×10^6-(5×10^3)^2}\)
\(h=\frac{6.4×25×10^{12}}{100.44×10^6}=1.6×10^6\,m\)
Height achieved by the rocket with respect to the centre of the Earth
=Re+h
=6.4×106+1.6×106
=8.0×106 m
Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
Escape speed is the minimum speed, which is required by the object to escape from the gravitational influence of a plannet. Escape speed for Earth’s surface is 11,186 m/sec.
The formula for escape speed is given below:
ve = (2GM / r)1/2
where ,
ve = Escape Velocity
G = Universal Gravitational Constant
M = Mass of the body to be escaped from
r = Distance from the centre of the mass