A rocket is fired from the earth towards the sun. At what distance from the earth’s centre is the gravitational force on the rocket zero ? Mass of the sun = 2×1030 kg, mass of the earth = 6×1024 kg. Neglect the effect of other planets etc. (orbital radius= 1.5 × 1011 m).
Mass of the Sun, Ms = 2 × 1030 kg
Mass of the Earth, Me = 6 × 10 24 kg
Orbital radius, r = 1.5 × 1011 m
Mass of the rocket = m

Let x be the distance from the centre of the Earth where the gravitational force acting on satellite P becomes zero.
From Newton’s law of gravitation, we can equate gravitational forces acting on satellite P under the influence of the Sun and the Earth as:
\(\frac{GmM_s}{ (r-x)^2}\) = Gm \(\frac{M_3}{x^2}\)
\((\frac{r-x}{x})^2 =\frac{ M_s}{ M_e}\)
\(\frac{r-x }{x} = (\frac{2 x 10^30 }{ 60 x 10^24 })^{ \frac{1}{2} }= 577.35\)
1.5 x 1011 -x = 577.35x
578.35x = 1.5 x 1011
\(x = \frac{1.5 x 10^11 }{ 578.35}\) = 2.59 x 108 m
Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
Escape speed is the minimum speed, which is required by the object to escape from the gravitational influence of a plannet. Escape speed for Earth’s surface is 11,186 m/sec.
The formula for escape speed is given below:
ve = (2GM / r)1/2
where ,
ve = Escape Velocity
G = Universal Gravitational Constant
M = Mass of the body to be escaped from
r = Distance from the centre of the mass