Step 1: Use Faraday’s law of electromagnetic induction
The average emf induced in a loop is given by:
\[
\text{emf} = -\frac{\Delta \Phi_B}{\Delta t}
\]
Where:
- \( \Phi_B = B A \cos\theta \) is the magnetic flux
- \( B \) = magnetic field (4 T)
- \( A \) = area of the loop
- \( \theta \) = angle between the normal to the loop and magnetic field (60°)
- \( \Delta t = 10 \) s
Step 2: Calculate area of the loop
Length = 2.5 m, Width = 2 m
\[
A = 2.5 \times 2 = 5 \, \text{m}^2
\]
Step 3: Calculate initial and final magnetic flux
Initial flux:
\[
\Phi_{initial} = B A \cos\theta = 4 \times 5 \times \cos(60^\circ) = 20 \times \frac{1}{2} = 10 \, \text{Wb}
\]
Final flux = 0 (loop is completely removed from the field)
\[
\Delta \Phi_B = 0 - 10 = -10 \, \text{Wb}
\]
Step 4: Calculate the average emf
\[
\text{emf} = -\frac{\Delta \Phi_B}{\Delta t} = -\left(\frac{-10}{10}\right) = +1 \, \text{V}
\]
Final Answer:
The average emf induced in the loop is:
+1 V