A particle starts from the origin at t = 0 s with a velocity of 10.0 j m/s and moves in the x-y plane with a constant acceleration of (8.0 i + 2.0j ) m s-2.
(a) At what time is the x- coordinate of the particle 16 m? What is the y-coordinate of the particle at that time?
(b) What is the speed of the particle at the time ?
a) Velocity of the particle = 10 π Μ π/π
Acceleration of the particle =(8.0π+2.0π) ππ β2
Also,
But, a = \(\frac{dv}{dt}\) = 8.0 i + 2.0 j
\(\frac{dv}{dt}\)= (8.0 i + 2.0 j) dt
Integrating both sides:
v(t) = 8.0 ti + 2.0 tj + u
Where,
u= Velocity vector of the particle at t = 0
v = Velocity vector of the particle at time t
But, v = \(\frac{dv}{dt}\)
dr = v.dt = (8.0 ti + 2.0 tj + u )dt
Integrating the equations with the conditions: at t = 0; r = 0 and at t = t; r = r
r = ut + \(\frac{1}{2}\) (0.8) t2 i + \(\frac{1}{2}\) x 2.0 t2j
= ut + 4.0 t2i + t1j
= (10.0 j)t + 4.0 t2 i + t2j
xi + y j = 4.0 t2i + ( 10t+ t2)j
Since the motion of the particle is confined to the x-y plane, on equating the coefficients of πβ and πβ, we get:
x=4t2
\(t = (\frac{x}{4})^{\frac{1}{2}}\)
and y= 10t + t2
when x = 16m:
t = \(t = (\frac{16}{4})^{\frac{1}{2}}\) =2s
β΄ y = 10 Γ 2 + (2)2 = 24 m
b) Velocity of the particle is given by:
v(t) = 8.0 t i + 2.0 tj + u
at t=2 s
v(t) = 8.0 x 2i + 2.0 x 2j + 10j
= 16i +14j
β΄ Speed of the particle:
\(|v| = \sqrt{(16)^2 + (14)^2 }\)
\(= \sqrt{256 + 196} = \sqrt{452}\)
= 21.26 m/s
Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
In the real world, everything is always in motion. Objects move at a variable or a constant speed. When someone steps on the accelerator or applies brakes on a car, the speed of the car increases or decreases and the direction of the car changes. In physics, these changes in velocity or directional magnitude of a moving object are represented by acceleration.
