0.314 s
The time period of oscillation for a mass-spring system is given by: \[ T = 2\pi \sqrt{\frac{m}{k}} \]
\[ T = 2\pi \sqrt{\frac{0.5}{200}} = 2\pi \sqrt{0.0025} = 2\pi \times 0.05 = 0.1\pi \] \[ T \approx 0.1 \times 3.1416 = 0.314\ \text{seconds} \]
Using a variable frequency ac voltage source the maximum current measured in the given LCR circuit is 50 mA for V = 5 sin (100t) The values of L and R are shown in the figure. The capacitance of the capacitor (C) used is_______ µF.
