Inner radius (r1) of hemispherical tank = 1 m
Thickness of iron = 1cm = \(\frac{1}{100}\) m = 0.01 m
Outer radius of the tank, R = 1 m + 0.01m = 1.01m
Volume of the iron used to make the tank = \(\frac{2}{3}\pi\) R3 - \(\frac{2}{3}\pi\) r3
\(= \frac{2}{3}\pi\) (R3 - r3)
\(= \frac{2}{3} × \frac{22}{7} ×\) [(1.01m)3 - (1m)3]
\(= \frac{2}{3} × \frac{22}{7} ×\) [1.030301 m3 - 1 m3]
\(= \frac{2}{3} × \frac{22}{7}\) \(× \) 0.030301 m3
= 0.06348 m3 (approx.)
Therefore, 0.06348 m3 of iron is used to make the tank.
(i) The kind of person the doctor is (money, possessions)
(ii) The kind of person he wants to be (appearance, ambition)
ABCD is a quadrilateral in which AD = BC and ∠ DAB = ∠ CBA (see Fig. 7.17). Prove that
(i) ∆ ABD ≅ ∆ BAC
(ii) BD = AC
(iii) ∠ ABD = ∠ BAC.
