20 L·atm
10 L·atm
Given:
The work done on a gas during an isobaric (constant pressure) process is given by the formula: \[ W = -P \Delta V \] where: - \( W \) is the work done on the gas, - \( P \) is the pressure, - \( \Delta V = V_2 - V_1 \) is the change in volume.
The change in volume is: \[ \Delta V = 5 \, \text{L} - 10 \, \text{L} = -5 \, \text{L} \] Now, calculate the work: \[ W = -(2 \, \text{atm}) \times (-5 \, \text{L}) = 10 \, \text{Latm} \]
The work done on the gas is \( \boxed{10 \, \text{Latm}} \).
An amount of ice of mass \( 10^{-3} \) kg and temperature \( -10^\circ C \) is transformed to vapor of temperature \( 110^\circ C \) by applying heat. The total amount of work required for this conversion is,
(Take, specific heat of ice = 2100 J kg\(^{-1}\) K\(^{-1}\),
specific heat of water = 4180 J kg\(^{-1}\) K\(^{-1}\),
specific heat of steam = 1920 J kg\(^{-1}\) K\(^{-1}\),
Latent heat of ice = \( 3.35 \times 10^5 \) J kg\(^{-1}\),
Latent heat of steam = \( 2.25 \times 10^6 \) J kg\(^{-1}\))
Match List-I with List-II.