\( 433\, \text{J} \)
\( 250 \, \text{J} \)
We are given the following data:
The formula for work done is: \[ W = F \cdot d \cdot \cos \theta \]
\[ W = 100 \times 5 \times \cos 30^\circ \] \[ \cos 30^\circ = \frac{\sqrt{3}}{2} \approx 0.866 \] \[ W = 100 \times 5 \times 0.866 = 433 \, \text{J} \]
The work done by the force is \( 433 \, \text{J} \).
Option 2: 433 J

Potential energy (V) versus distance (x) is given by the graph. Rank various regions as per the magnitudes of the force (F) acting on a particle from high to low. 
Which part of root absorb mineral?