Step 1: Formula for coefficient of permeability (Darcy's law).
\[
k = \frac{QL}{A \, h \, t}
\]
where $Q$ = discharge volume, $L$ = length between tapping points, $A$ = cross-sectional area, $h$ = head difference, $t$ = time.
Step 2: Given values.
- Diameter = 10 cm $\Rightarrow$ radius = 5 cm.
- Cross-sectional area:
\[
A = \pi r^2 = 3.14 \times 5^2 = 78.5 \, \text{cm}^2
\]
- $Q$ = 250 cm$^3$
- $t$ = 5 minutes = 300 s
- $L$ = 15 cm
- $h$ = 5 cm
Step 3: Calculate discharge rate.
\[
Q/t = \frac{250}{300} = 0.833 \, \text{cm}^3/\text{s}
\]
Step 4: Substitute into Darcy's law.
\[
k = \frac{(0.833)(15)}{78.5 \times 5} = \frac{12.495}{392.5} \approx 0.0318
\]
Oops — recheck with correct form:
\[
k = \frac{Q \cdot L}{A \cdot h \cdot t}
\]
\[
k = \frac{250 \times 15}{78.5 \times 5 \times 300}
\]
\[
k = \frac{3750}{117750} = 0.0318 \, \text{cm/s}
\]
On correcting rounding and significant figures: $\approx 0.032$ cm/s.
Final Answer: \[ \boxed{0.032 \, \text{cm/s}} \]
A hillslope is shown below. If the area over the failure plane is 50 m\(^2\) and the weight of the hillslope material (W) is 2000 tons, the Factor of Safety (FOS) for this hillslope in dry conditions is
Cohesion along failure plane = 196 kPa, Dip of failure plane = 60°, Internal friction angle = 30°, Area over failure plane = 50 m\(^2\), Weight of hillslope material = 2000 tons (Round off to two decimal places)