Correct answer: 30 V
Explanation:
Using Ohm’s Law:
\[ V = IR \] where:
\( I = 1.5 \ \text{A} \) (current)
\( R = 20 \ \Omega \) (resistance)
Substituting the values:
\[ V = 1.5 \times 20 = 30 \ \text{V} \]
Hence, the potential difference across the conductor is: 30 V.

The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
A Wheatstone bridge is initially at room temperature and all arms of the bridge have same value of resistances \[ (R_1=R_2=R_3=R_4). \] When \(R_3\) resistance is heated, its resistance value increases by \(10%\). The potential difference \((V_a-V_b)\) after \(R_3\) is heated is _______ V. 
The heat generated in 1 minute between points A and B in the given circuit, when a battery of 9 V with internal resistance of 1 \(\Omega\) is connected across these points is ______ J. 