54 km/h
Average speed = \( \frac{\text{Total distance}}{\text{Total time}} \).
Let distance AB = \( d \).
Time from A to B = \( \frac{d}{60} \), time from B to A = \( \frac{d}{40} \).
Total distance = \( 2d \), total time = \( \frac{d}{60} + \frac{d}{40} = \frac{2d + 3d}{120} = \frac{5d}{120} = \frac{d}{24} \).
Average speed = \( \frac{2d}{\frac{d}{24}} = 2 \times 24 = 48 \) km/h.
Thus, the answer is 48 km/h.
For any natural number $k$, let $a_k = 3^k$. The smallest natural number $m$ for which \[ (a_1)^1 \times (a_2)^2 \times \dots \times (a_{20})^{20} \;<\; a_{21} \times a_{22} \times \dots \times a_{20+m} \] is: