Base area of the boiler, A = 0.15 m2
Thickness of the boiler, l = 1.0 cm = 0.01 m
Boiling rate of water, R = 6.0 kg/min
Mass, m = 6 kg
Time, t = 1 min = 60 s
Thermal conductivity of brass, K = 109 J s –1 m–1 K–1
Heat of vaporisation, L = 2256 × 103 J kg–1
The amount of heat flowing into water through the brass base of the boiler is given by:
θ = \(\frac{KA(T_1-T_2)t}{I}\) .........(i)
Where,
T1 = Temperature of the flame in contact with the boiler
T2 = Boiling point of water = 100°C
Heat required for boiling the water:
θ = mL ....... (ii)
Equating equations (i) and (ii), we get:
∴ mL = \(\frac{KA(T_1-T_2)t}{I}\)
T1-T2 = \(\frac{mLl}{KAt}\)
= \(\frac{6 \times 2256 \times 10^3 \times 0.01}{10^9 \times 0.15 \times 60}\)
= 137.98°C
Therefore, the temperature of the part of the flame in contact with the boiler is 237.98°C.

Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
It is defined as the movement of heat across the border of the system due to a difference in temperature between system and its surroundings.
Heat can travel from one place to another in several ways. The different modes of heat transfer include:
