A boy ties a stone of mass 100 g to the end of a 2 m long string and whirls it around in a horizontal plane. The string can withstand the maximum tension of 80 N.If the maximum speed with which the stone can revolve is k/π rev./min.The value of K is(Assume the string is massless and unstretchable)
T=\(mw^2r\)
⇒80=0.1×(2π×\(\frac{K}{\pi}\)×\(\frac{1}{60}\))2×2
⇒\(\frac{800}{2}\)=\(\frac{K^2}{900}\)
⇒K = 30 × 20 = 600
The correct option is (C) : 600

Potential energy (V) versus distance (x) is given by the graph. Rank various regions as per the magnitudes of the force (F) acting on a particle from high to low. 
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 
Read More: Work and Energy