The horizontal displacement and vertical displacement of the body are equal at a time of 3.5 seconds. Let \( v_0 \) be the velocity of projection.
The equations of motion for horizontal and vertical displacements are given by:
1. Horizontal displacement: \( x = v_0 t \) 2. Vertical displacement: \( y = \frac{1}{2} g t^2 \) Since the displacements are equal at \( t = 3.5 \) s: \[ v_0 \cdot 3.5 = \frac{1}{2} \cdot 10 \cdot (3.5)^2 \]
Now solving for \( v_0 \): \[ v_0 \cdot 3.5 = \frac{1}{2} \cdot 10 \cdot 12.25 \] \[ v_0 \cdot 3.5 = 61.25 \] \[ v_0 = \frac{61.25}{3.5} = 17.5 \, {ms}^{-1} \] Thus, the velocity of projection is 17.5 ms\(^{-1}\).
Final Answer: 17.5 ms\(^{-1}\).
A small bob A of mass m is attached to a massless rigid rod of length 1 m pivoted at point P and kept at an angle of 60° with vertical. At 1 m below P, bob B is kept on a smooth surface. If bob B just manages to complete the circular path of radius R after being hit elastically by A, then radius R is_______ m :
Which of the following are ambident nucleophiles?
[A.] CN$^{\,-}$
[B.] CH$_{3}$COO$^{\,-}$
[C.] NO$_{2}^{\,-}$
[D.] CH$_{3}$O$^{\,-}$
[E.] NH$_{3}$
Identify the anomers from the following.

The standard Gibbs free energy change \( \Delta G^\circ \) of a cell reaction is \(-301 { kJ/mol}\). What is \( E^\circ \) in volts?
(Given: \( F = 96500 { C/mol}\), \( n = 2 \))