According to Newton’s law of cooling, we have:
-dT/dt = K(T-T0)
\(\frac{dT}{K(T-T_0)}\) = -Kdt ........ (i)
Where,
Temperature of the body = T
Temperature of the surroundings = T0 = 20°C
K is a constant
Temperature of the body falls from 80°C to 50°C in time, t = 5 min = 300 s
Integrating equation (i), we get:
\(\int_{80}^{50}\frac{dT}{K}(T-T_0)\) = - \(\int_{300}^{0}K\,dt\)
loge (T-T0)]5080 = - K[t]0 300
\(\frac{2.3026}{K}\) log10 \(\frac{80-20}{50-20}\) = - 300
\(\frac{2.3026}{K}\) log102 = - 300
\(\frac{2.3026}{300}\) log10 2 = K ......... (ii)
The temperature of the body falls from 60°C to 30°C in time = t’
Hence, we get:
\(\frac{2.3026}{K}\) log10 \(\frac{60-20}{30-20}\)= -t
\(-\frac{2.3026}{K}\)= log10 4 = K .......... (iii)
Equating equations (ii) and (iii), we get:
\(-\frac{2.3026}{t}\) log10 4 = \(\frac{-2.3026}{300}\) log10 2
∴ t = 300x2 = 600 s = 10 min
Therefore, the time taken to cool the body from 60°C to 30°C is 10 minutes.

Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
It is defined as the movement of heat across the border of the system due to a difference in temperature between system and its surroundings.
Heat can travel from one place to another in several ways. The different modes of heat transfer include:
