The correct option is(A): 150 J.
\(\overrightarrow{F}=(-2\widehat{i}+15\widehat{j}+6\widehat{k})\)N and distance (d) = 10\(\widehat{j}\, m\).
Work done
W=\(\overrightarrow{F}\cdot \overrightarrow{d}= (-2\widehat{i}+15\widehat{j}+6\widehat{k})\cdot (10\widehat{j})=150 N-m =150\, J\).

Potential energy (V) versus distance (x) is given by the graph. Rank various regions as per the magnitudes of the force (F) acting on a particle from high to low. 
What is Microalbuminuria ?
The output (Y) of the given logic implementation is similar to the output of an/a …………. gate.