Mass of the girl, m = 50 kg
Diameter of the heel, d = 1 cm = 0.01 m
Radius of the heel,\( r = \frac{d }{ 2}\) = 0.005 m
Area of the heel = πr2
= π(0.005)2
= 7.85 × 10–5 m2
Force exerted by the heel on the floor :
F = mg
= 50 × 9.8
= 490 N
Pressure exerted by the heel on the floor :
\(P = \frac{Force }{ Area }\)
\(= \frac{490 }{7.85 × 10 ^{- 5}} \)
= 6.24 × 10 6 N m - 2
Therefore, the pressure exerted by the heel on the horizontal floor is 6.24 × 10 6 N m-2.
Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
Pressure is defined as the force applied perpendicular to the surface of an object per unit area over which that force is distributed.
When a force of ‘F’ Newton is applied perpendicularly to a surface area ‘A’, then the pressure exerted on the surface by the force is equal to the ratio of F to A. The formula for pressure (P) is:
P = F / A
The SI unit of pressure is the pascal (Pa)
A pascal can be defined as a force of one newton applied over a surface area of a one-meter square.