Inductance of inductor, L = 44 mH = 44 × 10−3 H
Supply voltage, V=220 V
Frequency, ν=50 Hz
Angular frequency, ω=2πν
Inductive reactance, XL = ωL = 2πνL = 2π×50 × 44 × 10-3 Ω
rms value of current is given as:
\(I=\frac{V}{XL}=\frac{220}{2πX50X44X10^{-3}}=15.92 A\)
Hence, the rms value of current in the circuit is 15.92 A.
The alternating current \( I \) in an inductor is observed to vary with time \( t \) as shown in the graph for a cycle.

Which one of the following graphs is the correct representation of wave form of voltage \( V \) with time \( t \)?}

A ladder of fixed length \( h \) is to be placed along the wall such that it is free to move along the height of the wall.
Based upon the above information, answer the following questions:
(iii) (b) If the foot of the ladder, whose length is 5 m, is being pulled towards the wall such that the rate of decrease of distance \( y \) is \( 2 \, \text{m/s} \), then at what rate is the height on the wall \( x \) increasing when the foot of the ladder is 3 m away from the wall?
When voltage changes its direction after every half cycle is known as alternating voltage. The current flows in the circuit at that time are known as alternating current. The alternating current(AC) follows the sine function which changes its polarity concerning time. Most of the electrical devices are operating on the ac voltage.
