The value of \( \log_{10} K \) for a reaction \( A \rightleftharpoons B \) is
(Given: \( \Delta H^\circ_{298K} = -54.07 \, \text{kJ mol}^{-1} \),
\( \Delta S^\circ_{298K} = 10 \, \text{JK}^{-1} \, \text{mol}^{-1} \) and \( R = 8.314 \, \text{JK}^{-1} \, \text{mol}^{-1} \))
\[
2.303 \times 8.314 \times 298 = 5705
\]