What mass of 75% pure CaCO3 will be required to neutralize 50 ml of 0.5M HCL solution according to the following reaction? \[ {CaCO}_3 + 2{HCl} \to {CaCl}_2 + {CO}_2 + {H}_2{O} \]
- Moles of HCl = \( 0.5 \times 0.050 = 0.025 \) moles
- From the reaction, 1 mole of CaCO3 reacts with 2 moles of HCl.
- Moles of CaCO3 required = \( \frac{0.025}{2} = 0.0125 \) moles
- Molar mass of CaCO3 = 100 g/mol, so mass of CaCO3 required = \( 0.0125 \times 100 = 1.25 \) g
- For 75\% pure CaCO3, mass required = \( \frac{1.25}{0.75} = 1.67 \) g
Conclusion: The mass of 75\% pure CaCO3 required is 3.35 g, as given by option (B).


Electricity is passed through an acidic solution of Cu$^{2+}$ till all the Cu$^{2+}$ was exhausted, leading to the deposition of 300 mg of Cu metal. However, a current of 600 mA was continued to pass through the same solution for another 28 minutes by keeping the total volume of the solution fixed at 200 mL. The total volume of oxygen evolved at STP during the entire process is ___ mL. (Nearest integer)
Given:
$\mathrm{Cu^{2+} + 2e^- \rightarrow Cu(s)}$
$\mathrm{O_2 + 4H^+ + 4e^- \rightarrow 2H_2O}$
Faraday constant = 96500 C mol$^{-1}$
Molar volume at STP = 22.4 L
If A + B means A is the mother of B; A - B means A is the brother of B; A % B means A is the father of B, and A \(\times\) B means A is the sister of B, which of the following shows that P is the maternal uncle of Q?