Step 1: The Nernst equation is used to calculate the electrode potential: \[ E = E^\circ - \frac{0.0591}{n} \log \left( \frac{[\text{Cu}^{2+}]}{[\text{Cu}]}\right) \] where \( E^\circ \) is the standard electrode potential (0.34 V for Cu), \( n \) is the number of electrons transferred (2 for Cu), and \( [\text{Cu}^{2+}] \) is the concentration of \( \text{Cu}^{2+} \).
Step 2: Substituting the values: \[ E = 0.34 - \frac{0.0591}{2} \log \left( \frac{1}{10^{-2}} \right) \] \[ E = 0.34 - \frac{0.0591}{2} \log (100) \] \[ E = 0.34 - \frac{0.0591}{2} \times 2 \] \[ E = 0.34 - 0.0591 = 0.281 \] Thus, the electrode potential is 0.281 V.


Electricity is passed through an acidic solution of Cu$^{2+}$ till all the Cu$^{2+}$ was exhausted, leading to the deposition of 300 mg of Cu metal. However, a current of 600 mA was continued to pass through the same solution for another 28 minutes by keeping the total volume of the solution fixed at 200 mL. The total volume of oxygen evolved at STP during the entire process is ___ mL. (Nearest integer)
Given:
$\mathrm{Cu^{2+} + 2e^- \rightarrow Cu(s)}$
$\mathrm{O_2 + 4H^+ + 4e^- \rightarrow 2H_2O}$
Faraday constant = 96500 C mol$^{-1}$
Molar volume at STP = 22.4 L