A laser beam has intensity of $4.0\times10^{14}\ \text{W/m}^2$. The amplitude of magnetic field associated with the beam is ______ T. (Take $\varepsilon_0=8.85\times10^{-12}\ \text{C}^2/\text{N m}^2$ and $c=3\times10^8\ \text{m/s}$)
The electric field of a plane electromagnetic wave, travelling in an unknown non-magnetic medium is given by,
\[ E_y = 20 \sin (3 \times 10^6 x - 4.5 \times 10^{14} t) \, \text{V/m} \] (where \(x\), \(t\) and other values have S.I. units). The dielectric constant of the medium is ____________.
Consider the following reaction sequence.

One mole each of \(A_2(g)\) and \(B_2(g)\) are taken in a 1 L closed flask and allowed to establish the equilibrium at 500 K: \(A_{2}(g)+B_{2}(g) \rightleftharpoons 2AB(g)\). The value of x (missing enthalpy of \(B_2\) or related parameter) is ______ . (Nearest integer)}