Question:

Two oxides of a metal contain 36.4%36.4 \% and 53.4%53.4 \% of oxygen by mass respectively. If the formula of the first oxide is M2OM _{2} O, then that of the second is

Updated On: Jun 3, 2024
  • M2O3 M_{2}O_{3}
  • MO MO
  • MO2 MO_{2}
  • M2O5 M_{2}O_{5}
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is B

Solution and Explanation

For I oxide Oxygen  =36.4 ~=36.4%
Metal =10036.4=63.6 =100-36.4=63.6%
Given, formula of oxide =M2O =M_{2}O
63.6% \therefore 63.6\% of metal =2= 2 atoms of metal
and 36.4%36.4\% of oxygen =1= 1 atom of oxygen For II oxide Oxygen
=53.4% =53.4\%
Metal =10053.4=46.6% =100-53.4=46.6\%
63.6% \because 63.6\% of metal =2= 2 atoms of metal
\therefore 46.6% 46.6\% of metal
=2×46.663.6 =\frac{2\times 46.6}{63.6}
=1.46 =1.46 atoms of metal Again
36.4% \because 36.4\% of oxygen =1= 1 atom of oxygen
\therefore 53.4% 53.4\% of oxygen
=1×53.436.4 =\frac{1\times 53.4}{36.4}
=1.46 =1.46 atoms of oxygen Ratio of metal and oxide
=1.46:1.46 =1.46:1.46
=1:1 =1:1
Hence, formula of metal oxide =MO= MO
Was this answer helpful?
0
0

Concepts Used:

Laws of Chemical Combination

Basic Laws of Chemical Combinations:

The five basic laws of chemical combination for elements and compounds are given below.

Law of Conservation of Mass:

The Law of conservation of mass or the principle of mass conservation states that for any system closed to all transfers of matter and energy, the mass of the system must remain constant over time, as the system's mass cannot change, so the quantity can neither be added nor be removed.

Law of Definite Proportions:

The Law of definite proportions, sometimes called Proust's law, or the law of constant composition states that a given chemical compound always contains its component elements in a fixed ratio and does not depend on its source and method of preparation

Law of Multiple proportions:

The Law of multiple proportions states that if two elements form more than one compound, then the ratios of the masses of the second element which combine with a fixed mass of the first element will always be ratios of small whole numbers.

Gay Lussac’s Law of Gaseous Volumes:

Gay Lusaacc's law of gaseous volume states that the pressure of a given mass of gas varies directly with the absolute temperature when the volume is kept constant.

Avogadro’s Law:

Avogadro-Ampère's hypothesis is an experimental gas law relating the volume of a gas to the amount of substance of gas present.