Three electrolytic cells A,B,C containing solutions of ZnSO4, AgNO3 and CuSO4, respectively are connected in series. A steady current of 1.5 amperes was passed through them until 1.45 g of silver deposited at the cathode of cell B. How long did the current flow? What mass of copper and zinc were deposited?
According to the reaction:
Ag+(aq) + e- → Ag(s)
108 g
i.e., 108 g of Ag is deposited by 96487 C
Therefore, 1.45 g of Ag is deposited by = \(\frac{96487 \times 1.45}{108}\) C
= 1295.43 C
Given,
Current = 1.5 A
∴ Time = \(\frac{12945.43}{1.5}\) s
= 863.6 s
= 864 s
= 14.40 min
Again,
Cu2+(aq) + 2e- \(\rightarrow\) Cu(s)
63.5 g
i.e., 2 × 96487 C of charge deposit = 63.5 g of Cu
Therefore, 1295.43 C of charge will deposit =\(\frac{63.5 \times 1295.43}{2\times 96487}\) g
= 0.426 g of Cu
Zn2+(aq) + 2e- \(\rightarrow\) Zn(s)
65.4 g
i.e., 2 × 96487 C of charge deposit = 65.4 g of Zn
Therefore, 1295.43 C of charge will deposit = \(\frac{65.4 \times 1295.43}{2\times 96487}\) g
= 0.439 g of Zn



A ladder of fixed length \( h \) is to be placed along the wall such that it is free to move along the height of the wall.
Based upon the above information, answer the following questions:
(iii) (b) If the foot of the ladder, whose length is 5 m, is being pulled towards the wall such that the rate of decrease of distance \( y \) is \( 2 \, \text{m/s} \), then at what rate is the height on the wall \( x \) increasing when the foot of the ladder is 3 m away from the wall?
An electrochemical cell is a device that is used to create electrical energy through the chemical reactions which are involved in it. The electrical energy supplied to electrochemical cells is used to smooth the chemical reactions. In the electrochemical cell, the involved devices have the ability to convert the chemical energy to electrical energy or vice-versa.