acceleration = \(\frac {final \ velocity - initial \ velocity}{time}\)
acceleration = \(\frac {20 -0}{10}\)= 2 m/s².
Force = mass × acceleration.
Given that the mass is 5 kg and the acceleration is 2 m/s²:
Force = 5 kg × 2 m/s² = 10 N.
Work = Force × Displacement × cos(θ).
Displacement = \(\frac {1}{2}\) × acceleration × time²
Displacement = \(\frac {1}{2}\) × 2 m/s² × (10 s)² = 100 m.
Work = 10 N × 100 m × 1 = 1000 J.
Therefore, the work done by the force is 1000 Joules (J).
The correct option is (D) 103 J.

Potential energy (V) versus distance (x) is given by the graph. Rank various regions as per the magnitudes of the force (F) acting on a particle from high to low. 
Which part of root absorb mineral?
Kinetic energy of an object is the measure of the work it does as a result of its motion. Kinetic energy is the type of energy that an object or particle has as a result of its movement. When an object is subjected to a net force, it accelerates and gains kinetic energy as a result. Kinetic energy is a property of a moving object or particle defined by both its mass and its velocity. Any combination of motions is possible, including translation (moving along a route from one spot to another), rotation around an axis, vibration, and any combination of motions.
