Radius of curvature, R = 20 cm
Radius of curvature of a spherical mirror = 2 × Focal length (f)
R = 2 f
\(f=\frac{R}{2}=\frac{20}{2}=10\) cm
Hence, the focal length of the given spherical mirror is 10 cm.
| Class | 0 – 15 | 15 – 30 | 30 – 45 | 45 – 60 | 60 – 75 | 75 – 90 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Frequency | 11 | 8 | 15 | 7 | 10 | 9 |
Leaves of the sensitive plant move very quickly in response to ‘touch’. How is this stimulus of touch communicated and explain how the movement takes place?