The primary and secondary coils of a transformer have $50$ and $1500$ turns respectively. If the magnetic flux $\phi$ linked with the primary coil is given by $\phi=\phi_{0}+4t$, where $\phi$ is in weber, $\phi$ is time in second and $\phi_{0}$ is a constant, the output voltage across the secondary coil is
The magnetic flux linked with the primary coil is given by
$\phi=\phi_{0}+4 t$
So, voltage across primary
$V_{p} =\frac{d \phi}{d t}=\frac{d}{d t}\left(\phi_{0}+4 t\right)$$=4 V \quad\left(\text { as } \phi_{0}=\text { constant }\right)$
Also, we have
$N_{p}=50$ and $N_{s}=1500$
From relation,
$\frac{V_{s}}{V_{p}}=\frac{N_{s}}{N_{p}}$
or $V_{s}=V_{p} \frac{N_{s}}{N_{p}}=4\left(\frac{1500}{50}\right)$$=120\, V$
Electromagnetic Induction is a current produced by the voltage production due to a changing magnetic field. This happens in one of the two conditions:-
When we place the conductor in a changing magnetic field.
When the conductor constantly moves in a stationary field.