Question:

The pressure exerted by 6.0g of methane gas in a 0.03m³ vessel at 129°C is (Atomic masses: C = 12.01, H = 1.01 and R = 8.314JK⁻mol⁻)

Show Hint

Use the ideal gas law \( PV = nRT \) to calculate pressure, where \( n \) is the number of moles, \( R \) is the gas constant, and \( T \) is the temperature in Kelvin.
Updated On: Jan 6, 2026
  • 215216 Pa
  • 13409 Pa
  • 41648 Pa
  • 31684 Pa
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is C

Solution and Explanation

Using the ideal gas law equation \( PV = nRT \), we can calculate the pressure. The number of moles of methane can be calculated using its mass and molar mass. Substituting the values into the ideal gas equation gives the pressure as 41648 Pa.

Step 2: Conclusion.
The pressure exerted by the gas is 41648 Pa, corresponding to option (c).
Was this answer helpful?
0
0