0.054
0.042
0.018
0.009
Since the solution is one molal, the weight of the solvent water is 1 kg or 1000 g per mole of solute.
Additionally, g. mol. wt. of H2O = (21+1) + 16 = 18 g.
Therefore, no. of moles of H2O = 100018 = 55.5 and no. of moles of solute + no. of moles of H2O =\(\frac{1 mol}{1mol+55.5 mol}\) = 0.018.
The correct option is (C): 0.018
A substance 'X' (1.5 g) dissolved in 150 g of a solvent 'Y' (molar mass = 300 g mol$^{-1}$) led to an elevation of the boiling point by 0.5 K. The relative lowering in the vapour pressure of the solvent 'Y' is $____________ \(\times 10^{-2}\). (nearest integer)
[Given : $K_{b}$ of the solvent = 5.0 K kg mol$^{-1}$]
Assume the solution to be dilute and no association or dissociation of X takes place in solution.
What is Microalbuminuria ?
The output (Y) of the given logic implementation is similar to the output of an/a …………. gate.
Solutions are homogeneous mixtures of two or more substances, where the solute is uniformly dispersed in the solvent. Solutions can be classified into several types based on their composition and properties.
Understanding the different types of solutions is important for understanding their properties, behavior, and applications in various fields, such as chemistry, biology, and engineering.