>
Exams
>
Chemistry
>
Surface Chemistry
>
the molality and molarity of a solution of glucose
Question:
The molality and molarity of a solution of glucose in water which is labeled as 10% (w/w) are respectively (density of solution = 1.2 g/mL)
Show Hint
Use density to find volume when mass is known
Molality = moles per kg of solvent, Molarity = moles per liter of solution
AP EAPCET - 2022
AP EAPCET
Updated On:
May 19, 2025
0.57 m, 0.517 M
0.67 m, 0.61 M
0.611 m, 0.67 M
0.517 m, 0.57 M
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option is
C
Solution and Explanation
Assume 100 g of solution: - Glucose = 10 g - Water = 90 g = 0.090 kg Molality: \[ \text{Mol. mass of glucose} = 180 \text{ g/mol},\quad \text{mol} = \frac{10}{180} = 0.0556 \] \[ m = \frac{0.0556}{0.090} \approx 0.617 \approx 0.611 \text{ mol/kg} \] Molarity: \[ \text{Volume} = \frac{100}{1.2} = 83.33 \text{ mL} = 0.08333 \text{ L} \] \[ M = \frac{0.0556}{0.08333} \approx 0.67 \text{ mol/L} \]
Download Solution in PDF
Was this answer helpful?
0
0
Top Questions on Surface Chemistry
Which of the following statement is
incorrect
about the nature of chemisorption?
CUET (PG) - 2025
Chemistry
Surface Chemistry
View Solution
The best method for the conversion of an alcohol into an alkyl chloride is by treating the alcohol with:
LPUNEST - 2025
Chemistry
Surface Chemistry
View Solution
The coagulating power of electrolytes having ions Na$^+$, Al$^{3+}$ and Ba$^{2+}$ for As$_2$S$_3$ sol increases in the order
WBJEE - 2025
Chemistry
Surface Chemistry
View Solution
The potential of a large liquid drop when eight liquid drops are combined is 20 V. What is the potential of each single drop?
BITSAT - 2025
Chemistry
Surface Chemistry
View Solution
The role of a catalyst is to change _____________ .
CBSE CLASS XII - 2025
Chemistry
Surface Chemistry
View Solution
View More Questions
Questions Asked in AP EAPCET exam
In a series LCR circuit, the voltages across the capacitor, resistor, and inductor are in the ratio 2:3:6. If the voltage of the source in the circuit is 240 V, then the voltage across the inductor is
AP EAPCET - 2025
Electromagnetic induction
View Solution
0.25 moles of $ \text{CH}_2\text{FCOOH} $ was dissolved in $ 0.5 \, \text{kg} $ of water. The depression in freezing point of the resultant solution was observed as $ 1^\circ \text{C} $. What is the van't Hoff factor? ($ K_f = 1.86 \, \text{K kg mol}^{-1} $)
AP EAPCET - 2025
Colligative Properties
View Solution
At $T(K)$, the vapor pressure of water is $x$ kPa. What is the vapor pressure (in kPa) of 1 molal solution containing non-volatile solute?
AP EAPCET - 2025
Colligative Properties
View Solution
At 300 K, vapour pressure of pure liquid A is 70 mm Hg. It forms an ideal solution with liquid B. Mole fraction of B = 0.2 and total vapour pressure of solution = 84 mm Hg. What is vapour pressure (in mm) of pure B?
AP EAPCET - 2025
Colligative Properties
View Solution
A 1% (w/v) aqueous solution of a certain solute is isotonic with a 3% (w/v) solution of glucose (molar mass 180 g mol$^{-1}$). The molar mass of solute (in g mol$^{-1}$) is
AP EAPCET - 2025
Colligative Properties
View Solution
View More Questions