\(2 \times \frac {v}{2L_0} = \frac {V}{4L_C}\)
\(⇒ L_0 = 4L_C\)
\(⇒ L_0 = 4 × 20\)
\(⇒ L_0 = 80\ cm\)
So, the answer is \(80 \ cm\).
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Sound is a vibration that propagates the mechanical wave of displacement and pressure, through a medium can be of any matter. In other words, the sound is the thin line between Music sound and Noise.
Sound can be divided into two types depending on its frequency. The following are:-