Question:

The figure shows a network diagram for a construction project. The activities A, B, C, D, E, and F are represented by arrows and their durations are in the figure. The total float available for the activity E in day(s) is equal to ......... (round off to the nearest integer).
\begin{center} \includegraphics[width=10cm]{53.png} \end{center}

Show Hint

To calculate the total float for an activity, subtract the earliest start time (EST) from the latest start time (LST). Ensure to compute EST and LST using the network diagram based on dependencies and durations of the activities.
Updated On: Feb 4, 2026
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 1

Solution and Explanation

From the network diagram, the total float for an activity is the difference between the latest start time (LST) and the earliest start time (EST). We start by calculating the EST, EFT, LST, and LFT for each activity. For Activity E:
- The duration of activity E is 4 days.
- The EST of E is 8 (calculated from the preceding activities).
- The EFT of E is \( EST + {duration of E} = 8 + 4 = 12 \).
- The LST of E is \( LST = LFT - {duration of E} = 13 - 4 = 9 \).
- The LFT of E is 13, which is the same as the LST of the following activity.
Now, the total float for activity E is: \[ {Float} = LST - EST = 9 - 8 = 1 \] Thus, the total float for activity E is 1 day.
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Signal design by Webster’s method

View More Questions