The displacement $ x $ of a body varies with time as $ x=-\frac{1}{3}{{t}^{2}}+16t+3 $ where $ x $ is in metre and t in second. The time taken by the body to come to rest is
Updated On: Feb 18, 2024
12s
24s
30s
36s
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option isB
Solution and Explanation
$ x=-\frac{1}{3}{{t}^{2}}+16t+3 $ Velocity, $ v=\frac{dx}{dt} $$=\frac{d}{dt}\left( -\frac{1}{3}{{t}^{2}}+16t+3 \right) $$=-\frac{2}{3}t+16 $
The body comes to rest, so $ v=0 $ i.e., $ -\frac{2}{3}t+16=0 $$ \Rightarrow $$ \frac{2}{3}t=16 $$ t=\frac{16\times 3}{2} $$=24\,s $