The correct answer is 7
\(Q = \frac{[H^+]^2 }{[ Cu^{+2} ] pH_2} = \frac{10^{-6}}{C} pH_2 = 1\)
\(E = E^º_{cell} - \frac{0.06}{n} log Q\)
\(0.31 = 0.34 - \frac{0.06}{2} log \frac{10^{-6}}{C}\)
\(log \frac{10^{-6}}{C} = 1\)
C = 10-7 M
x = 7


Electricity is passed through an acidic solution of Cu$^{2+}$ till all the Cu$^{2+}$ was exhausted, leading to the deposition of 300 mg of Cu metal. However, a current of 600 mA was continued to pass through the same solution for another 28 minutes by keeping the total volume of the solution fixed at 200 mL. The total volume of oxygen evolved at STP during the entire process is ___ mL. (Nearest integer)
Given:
$\mathrm{Cu^{2+} + 2e^- \rightarrow Cu(s)}$
$\mathrm{O_2 + 4H^+ + 4e^- \rightarrow 2H_2O}$
Faraday constant = 96500 C mol$^{-1}$
Molar volume at STP = 22.4 L
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
An electrochemical cell is a device that is used to create electrical energy through the chemical reactions which are involved in it. The electrical energy supplied to electrochemical cells is used to smooth the chemical reactions. In the electrochemical cell, the involved devices have the ability to convert the chemical energy to electrical energy or vice-versa.