Question:

The average depth of Indian ocean is about $3000\, m$. The fractional compression, $ \frac{\Delta V}{V} $ of water at the bottom of the ocean (given that the bulk modulus of the water $ =2.2\times {{10}^{2}}N{{m}^{-2}} $ and $ g=10m{{s}^{-2}} $ ) is

Updated On: Jun 6, 2022
  • 0.0082
  • 0.0091
  • 0.0136
  • 0.0124
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is C

Solution and Explanation

$ B=\frac{p}{\Delta V/V} $ $ \frac{\Delta V}{V}=\frac{p}{B}=\frac{\rho gh}{B}=1.36% $
Was this answer helpful?
0
0