Percentage of Carbon:
The mass of carbon in 0.2 g of CO$_2$ can be calculated using the molar masses: Molar mass of CO$_2$ = 44 g/mol Molar mass of C = 12 g/mol
Mass of C in 0.2 g CO$_2 = \frac{12}{44} \times 0.2 g = 0.0545g$
Percentage of C $= \frac{Mass of C}{Mass of compound} \times 100 = \frac{0.0545}{0.3} \times 100 = 18.18%$
Percentage of Hydrogen:
The mass of hydrogen in 0.1 g of H$_2$O can be calculated using the molar masses: Molar mass of H$_2$O = 18 g/mol Molar mass of H = 1 g/mol (but there are 2 H atoms, thus, 2 g/mol)
Mass of H in 0.1 g H$_2$O $= \frac{2}{18} \times 0.1g = 0.0111g$
Percentage of H $= \frac{\text{Mass of H}}{\text{Mass of compound}} \times 100 = \frac{0.0111}{0.3} \times 100 = 3.70%$
Therefore, the percentage composition of carbon and hydrogen is 18.18% and 3.70%, respectively.
Consider the following two reactions A and B: 
The numerical value of [molar mass of $x$ + molar mass of $y$] is ___.
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

Consider the following reaction sequence: 
Given: Compound (x) has percentage composition \(76.6%\ \text{C}\), \(6.38%\ \text{H}\) and vapour density \(=47\). Compound (y) develops a characteristic colour with neutral \(\mathrm{FeCl_3}\) solution. Identify the {INCORRECT statement.}
What is Microalbuminuria ?
The output (Y) of the given logic implementation is similar to the output of an/a …………. gate.