In a photoelectric experiment ultraviolet light of wavelength 280 nm is used with lithium cathode having work function $\phi = 2.5$ eV. If the wavelength of incident light is switched to 400 nm, find out the change in the stopping potential. ($h=6.63 \times 10^{-34}$ Js, $c=3 \times 10^8$ $ms^{-1}$)
Show Hint
Using $hc = 1240$ or $1242$ eV$\cdot$nm is much faster than multiplying individual constants in SI units and then converting.