To determine how many Coulombs are required to oxidize 0.1 mole of H2O to oxygen, we follow these steps:
\[ 2\text{H}_2\text{O} \rightarrow \text{O}_2 + 4\text{H}^+ + 4\text{e}^- \]
\[ \text{Moles of electrons} = 0.1 \times \left(\frac{4}{2}\right) = 0.2 \text{ moles of electrons} \]
\[ \text{Charge (C)} = 0.2 \text{ moles} \times 96500 \text{ C/mole} = 19300 \text{ C} \]
This corresponds to the option 1.93 × 104 C, which is the correct answer.

Match the following:
In the following, \( [x] \) denotes the greatest integer less than or equal to \( x \). 
Choose the correct answer from the options given below:
For x < 0:
f(x) = ex + ax
For x ≥ 0:
f(x) = b(x - 1)2