(i) Diameter, d = 14 cm
Radius, r = \(\frac{14cm}{2}\) = 7cm
Surface area of a sphere = \(4\pi r^2\)
= 4 × \(\frac{22}{7}\) × 7cm × 7cm
= 616 cm2
(ii) Diameter, d = 21 cm
Radius, r = \(\frac{21cm}{2}\)
Surface area of a sphere = \(4\pi r^2\)
\(= \frac{4}{2} × \frac{22}{7} × \frac{21}{2} × \frac{21}{2}\)
= 1386 cm2
(iii) Diameter, d = 3.5 m
Radius, r =\( \frac{3.5}{2}\) = 1.75m
Surface area of a sphere = \(4\pi r^2\)
= 4 × \(\frac{22}{7} \)× 1.75m x 1.75m
= 38.5 m2
The surface area of a sphere with diameters 14 cm, 21 cm, and 3.5 m are 616 cm2, 1386 cm2, and 38.5 m2 respectively.
एक गोलाची त्रिज्या 7 सेमी असेल तर त्याचे वर्तुळ क्षेत्रफळ काय असेल?
(i) The kind of person the doctor is (money, possessions)
(ii) The kind of person he wants to be (appearance, ambition)
ABCD is a quadrilateral in which AD = BC and ∠ DAB = ∠ CBA (see Fig. 7.17). Prove that
(i) ∆ ABD ≅ ∆ BAC
(ii) BD = AC
(iii) ∠ ABD = ∠ BAC.
