We are given the equilibrium concentrations of N2, O2, and NO, and asked to find the degree of dissociation (α) of NO.
The dissociation of NO follows the reaction:
2NO(g) ⇌ N2(g) + O2(g)
Since the concentration of N2 is equal to α, we can set up the following equation:
α = 3.0 × 10−3 M
Similarly, the concentration of O2 is also equal to α, which gives:
α = 4.2 × 10−3 M
Using the initial concentration of NO (0.1 M), we can solve for α:
α = 3.0 × 10−3 / 0.1 = 0.03
The degree of dissociation is approximately 0.717.
x mg of Mg(OH)$_2$ (molar mass = 58) is required to be dissolved in 1.0 L of water to produce a pH of 10.0 at 298 K. The value of x is ____ mg. (Nearest integer) (Given: Mg(OH)$_2$ is assumed to dissociate completely in H$_2$O)
What is Microalbuminuria ?
The output (Y) of the given logic implementation is similar to the output of an/a …………. gate.
A constant voltage of 50 V is maintained between the points A and B of the circuit shown in the figure. The current through the branch CD of the circuit is :