Question:

An ordinary dice is rolled for a certain number of times. If the probability of getting an odd number 2 times is equal to the probability of getting an even number 3 times, then the probability of getting an odd number for odd number of times is :

Show Hint

For any binomial distribution where $p = q = 1/2$, the probability of getting an odd number of successes is always exactly $0.5$.
Updated On: Jan 9, 2026
  • $\frac{1}{32}$
  • $\frac{3}{16}$
  • $\frac{5}{16}$
  • $\frac{1}{2}$
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is D

Solution and Explanation

Step 1: $P(Odd) = 1/2, P(Even) = 1/2$. Let $n$ be the number of trials.
Step 2: $^nC_2 (1/2)^n = ^nC_3 (1/2)^n \Rightarrow ^nC_2 = ^nC_3 \Rightarrow n = 2+3=5$.
Step 3: Probability of odd number of successes in $n$ trials with $p=1/2$: $P = \frac{1}{2^n} \left[ ^nC_1 + ^nC_3 + ^nC_5 + ....... \right]$.
Step 4: Since the sum of odd binomial coefficients is $2^{n-1}$, $P = \frac{2^{n-1}}{2^n} = \frac{1}{2}$.
Was this answer helpful?
0
0